واژه جت پرینتر تا سال های پیش ،واژه ی تقریبا آشنایی برای عموم نبود ولی امروزه کمتر کسی است که با دستگاه جت پرینت یا همان چاپگر صنعتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم سر و کار نداشته باشد . امروزه با خرید هر نوع کالا ،اولین چیزی که از سوی مصرف کننده بررسی می شودتاریخ تولید و انقضای پرینت شده روی محصولات هست که از اصلی ترین موارد کاربرد جت پرینترها می باشد.

همانطور که از اسم جت پرینتر مشخص است ،به معنی پاشش جوهر و چاپ روی محصولات هست. البته جت پرینترهای مرسوم بازار از نوع جت پرینترهای جوهر افشان غیر تماسی هستند که از فاصله معینی اقدام به چاپ زدن می کنند.تصور اشتباهی که برخی راجع به جت پرینتر دارند مربوط به بحث تاریخ تولید و انقضا می باشد که آن را تنها زمینه فعالیت جت پرینتر می پندارند اما واقعیت چیز دیگری است.

امروزه انواع متن ها و اعداد و شمارنده ها و حتی بارکدها با جت پرینتر ها قابل چاپ روی محصولات می باشد.برای جلوگیری از تولیدات غیر بهداشتی و کپی برداری و قاچاق ،مخصوصا خطوط تولید لبنیات و مواد غذایی و مواد پروتئینی مانند کشتارگاه های مرغ و خطوط آرایشی،بهداشتی و انواع قطعه سازی صنعتی ،استفاده از یک جت پرینتر الزامی می باشد.

اصولا یکی از مواردی که یک تولید کننده باید در ابتدای راه اندازی خط تولیدش مد نظر داشته باشد خرید یک جت پرینتر مناسب و ایده آل می باشد. اما استفاده از یک جت پرینتر ،افزون بر سهولت و زیبایی کار،یکسری ملزومات نیاز دارد که مهمترین آن حرکت منظم محصول یعنی وجود یک نوار نقاله بدون لرزش و مناسب می باشد و از دیگر موارد مهم،شرایط ایمنی و نگهداری و محیطی کار جت پرینتر می باشد.

برای مثال اتصال

1- یک عدد سیم ارت به بدنه جت پرینتر جهت تخلیه نویز ناشی از دستگاه های اطراف اکسترودر و حرارتی و مغناطیسی که اپراتور باید یک سر سیم را به بدنه جت پرینتر و سر دیگر را به چاه ارت یا بدنه فلزی وصل کند و همین طور

2 – یک عدد نوسان گیر محافظ در مسیر برق ورودی جت پرینتر از دیگر موارد ایمنی و نگهداری جت پرینتر می باشد. یکی از ارکان اصلی در عمر مفید هد جت پرینترها ،استفاده از جوهر و اسپری شستشوی مخصوص و اورجینال جت پرینت و جلوگیری از برخورد هر گونه مواد خارجی به هد جت پرینتر می باشد زیرا همانطور که می دانید هد جت پرینتر ،از تعدادی پیزوهای الکترونیکی (نازل) تشکیل شد.که مجموعه ی آن هد جت پرینتر را تشکیل می دهد و اگر هر کدام از پیزوها آسیب ببیند ،آن قسمت از پیغام داخل جت پرینتر وضوح خوبی ندارد یا کیفیت پایینی دارد.

جت پرینترها (چاپگرهای صنعتی) متناسب با تقاضای مشتری از نظر امکانات انواع مختلفی دارند.برای کارکرد بهتر جت پرینتر ها وجود پرسنل آموزش دیده و آشنا به پارامترهای جت پرینتر ،برای دستگاه الزامی می باشد. جت پرینترهای (Jet Printers) دستگاه های بسیار سودمند و پیشرفته ای با کارایی بالا هستند که در روند رو به جلوی یک کارخانه یا مجموعه تولیدی نقش به سزایی دارند و انتخاب یک جت پرینتر مناسب ،برای حفظ و رضایتمندی مشتریان و ارتقای تولید از جمله دغدغه های تولیدکنندگان می باشد.

 واژه جت پرینتر